רשלנות רפואית בביצוע בדיקות גנטיות בהריון

בדיקות סקר גנטיות במכון גנטי הנו אמצעי זמין, יחסית זול ויעיל, המאפשר לבני הזוג המתכננים הריון או כבר בהריון, לבדוק מוטציות גנטיות או נשאות למוטציות גנטיות העלולות לגרום למום חמור בעובר.

יש חשיבות רבה לכך שהמכון הגנטי אליו פנו בני הזוג, יידע אותם לגבי רשימת הבדיקות הגנטיות הקיימות, בין אם הן מומלצות ע”י המכון ובין אם הן קיימות, אך אינן מומלצות על ידי המכון, מסיבה זו או אחרת.

בני הזוג שרוצים להביא ילד בריא לעולם, זכאים לדעת על קיומן של כל הבדיקות הגנטיות הקיימות, שעלותן נמוכה יחסית.

במידה ושני בני הזוג נשאים של אותה מוטציה גנטית, קיים סיכון של 25% שהעובר יהיה בעל אותו מום קשה.

בבדיקת סיסי שליה הנערכת בשבוע ה- 12 להריון, ניתן לאבחן אם העובר הנו בעל מום, בהנחה ושני הוריו נשאים. אם העובר בעל מום, ניתן להפסיק את ההריון בשלב זה, שהנו מוקדם יחסית.

אולם, אם בני הזוג לא היו מודעים לנשאות המוטציה הגנטית, הם, ככל הנראה, יגלו את מומו של העובר רק לאחר לידתו.

משרדנו ייצג בעבר ומייצג גם כיום משפחות שפנו לבדיקות סקר גנטיות, אולם במכון הגנטי לא הסבירו להם כי קיימות בדיקות גנטיות נוספות וכן, לא הוסבר על משמעות המומים המאובחנים בבדיקות אלו. כל שנאמר להם היה כי מדובר בבדיקות גנטיות שאינן מומלצות.

לאחר לידת העובר התברר כי נולד עובר בעל מום קשה, מאחר והתברר כי שני ההורים היו נשאים של מוטציה מסוימת היוצרת סיכון גבוה למום קשה בעובר.

אם במכון הגנטי היו מסבירים לבני הזוג את המשמעות של ויתור על הבדיקה הגנטית (אשר לא הומלצה) ניתן היה לחסוך מבני הזוג את לידת העובר הלוקה במום קשה או לפחות להשאיר בידם את הבחירה אם ללדת עובר בעל מום קשה או להפסיק את ההריון.

בתביעות אשר הוגשו על ידי משרדנו והסתיימו קבלו משפחות אלו כ- 600,000 ₪ בגין הרשלנות. אנו עדיין מטפלים בתביעות דומות, התלויות ועומדות בבתי המשפט.   

אם בצעתם בדיקות גנטיות בהריון ונולד לכם ילד עם מום גנטי, אשר ניתן היה לאבחן אותו בבדיקות הגנטיות, פנו אלינו!

לפרטים ומידע נוסף מלאו את טופס הצור קשר ונחזור אליכם בהקדם!